Chłodzenie za pomocą pompy ciepła

W chłodnym okresie pompy ciepła zapewniają efektywne, przyjazne dla środowiska ogrzewanie budynku. W lecie, podczas upałów, mogą go natomiast równie efektywnie chłodzić.

 

Chłodzenie za pomocą pompy ciepła

Gdy robi się naprawdę gorąco, pompa ciepła ma letnią przerwę w ogrzewaniu budynku – chyba że chcemy jej użyć do chłodzenia. Pompy ciepła efektywnie i w sposób przyjazny dla środowiska zapewniają dostarczanie ciepła do pomieszczeń w chłodnej porze roku. Zarazem są urządzeniami, które mogą obniżać temperaturę pomieszczeń w lecie.

 

Schemat rozkładu ciepła i chłodu podczas pracy pompy ciepła w trybie ogrzewania (po lewej) i w trybie chłodzenia (po prawej). Źródło: BWP/PORT PC

 

Warianty chłodzenia

Zasadniczo należy wyróżnić dwie różne formy chłodzenia za pomocą pomp ciepła:

  • aktywne chłodzenie, w trakcie którego pracuje sprężarka pompy ciepła;
  • pasywne chłodzenie, w którym nadmiar ciepła jest usuwany z budynku tylko przez działanie pomp obiegowych w obiegu budynku i w dolnym źródle ciepła (pionowym, gruntowym wymienniku ciepła lub wody gruntowej).
    W przypadku chłodzenia pasywnego można zatem stosować tylko systemy połączone z gruntem i wodą gruntową. W najlepszym razie część letniego ciepła można przechowywać w gruncie i wykorzystywać jesienią i wczesną zimą do ogrzewania budynku. Przy aktywnym chłodzeniu konieczne jest, aby obieg czynnika chłodniczego pompy ciepła był odwracalny. Jest to możliwe w odniesieniu do wszystkich źródeł ciepła, a więc również przy zastosowaniu powietrznych pomp ciepła.

Najbardziej efektywne chłodzenie pasywne zazwyczaj można uzyskać dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego lub ściennego. System rurowy instalacji płaszczyznowej absorbuje wówczas nadmiar ciepła w budynku, po czym ciepło to, poprzez wymiennik ciepła, trafia do gruntu.

Zdolność chłodzenia systemu pasywnego jest ograniczona, ponieważ temperatury w jastrychu nie można obniżyć na tyle, aby wykluczyć kondensację wilgoci zawartej w powietrzu w pomieszczeniu.

 

Jeśli chcesz korzystać z funkcji chłodzenia….

Aby zainstalować pompę ciepła z opcją chłodzenia, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • wykonanie możliwie jak najdokładniejszego obliczenia w zakresie projektowego obciążenia chłodzenia budynku;
  • dostosowanie układu odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia; jeśli wykorzystuje się je zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, to trzeba pamiętać o tym, że w warunkach chłodzenia strumienie objętości przepływu powinny być większe;
  • zapobieganie powstawaniu kondensatu, ew. w jaki sposób go usuwać;
  • jeśli to konieczne, np. przy stosowaniu chłodzenia płaszczyznowego, temperaturę punktu rosy powietrza należy kontrolować za pomocą specjalnego systemu regulacji który mierzy temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu referencyjnym.