Co zrobić, by ogrzewanie naszego domu pompą ciepła było maksymalnie ekonomiczne? Jak zadbać o wysoki komfort cieplny, nie powodując wywindowania rachunków za energię elektryczną? – Jednym z podstawowych warunków jest odpowiednia obsługa pompy ciepła.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) dołączyła do społecznej kampanii edukacyjnej „Termomodernizacja plus dobry montaż”, zainicjowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD). Cieszymy się, że należymy do grona znaczących firm i organizacji, które wspólnie promują ideę kompleksowej termomodernizacji budynków, wspierając inwestorów w trudnej sztuce wyboru ekologicznych rozwiązań.
Pompy ciepła w światowym megatrendzie. Czym jest ta technologia i dlaczego już teraz jest nam tak niezbędna? Rozmowa Joanny Kędzierskiej z "Kanału klimatycznego" z prezesem PORT PC Pawłem Lachmanem.
Rozmowa Anny Będkowskiej z serwisu Globenergia.pl z prezesem PORT PC Pawłem Lachmanem.
22 marca 2024 r. wystartowała kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, której inicjatorem jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
W Polsce szybko przybywa osób decydujących się na zainstalowanie pompy ciepła. Jednocześnie przybywa informacji o pojawiających się „rachunkach grozy” i ludziach, którzy żałują inwestycji. Skąd biorą się „rachunki grozy”. Czy można ich uniknąć?
Sezon zimowy 2023/2024 okazał się bardziej wymagający niż w latach ubiegłych, a niższe temperatury to również większe wyzwanie dla systemów ogrzewania. Szczególnie mocno mieli to odczuć posiadacze pomp ciepła.
Amerykańska uczelnia Massachusetts Institute of Technology (MIT) co roku przedstawia listę 10 technologii z największym potencjałem wpływu na zmianę świata w kolejnych latach. Robi to od 24 lat, publikując zestawienie w magazynie „MIT Technology Review”. Wśród techologii na rok 2024 znalazły się pompy ciepła, które nie są jedyną technologią OZE na liście.
Nowe budynki, zgodne z aktualnymi przepisami w zakresie efektywności energetycznej, są predysponowane do osiągania stosunkowo wysokiego stopnia samowystarczalności energetycznej. W UE przygotowywane są regulacje zmierzające do tego, by budynki zużywały jak najwięcej energii odnawialnej wyprodukowanej na miejscu.
Osoby mieszkające w gospodarstwach domowych stoją aktualnie przed sporym dylematem. Nie wiedzą, czy lepiej zostać przy tradycyjnych sposobach ogrzewania opartych na paliwach kopalnych, czy może bardziej opłaca się nowoczesne rozwiązanie jak pompa ciepła. Tobiasz Adamczewski z Forum Energia w swoim najnowszym raporcie rozwiewa wątpliwości.