Komputer Świat: Czy pompa ciepła zimą w Polsce ma sens? Zapytaliśmy eksperta

Bartosz Witoszka

 

Sezon zimowy 2023/2024 okazał się bardziej wymagający niż w latach ubiegłych, a niższe temperatury to również większe wyzwanie dla systemów ogrzewania. Szczególnie mocno mieli to odczuć posiadacze pomp ciepła. Według obiegowej opinii sprzęty te nie sprawdzają się w zimie w polskich warunkach, co w połączeniu z doniesieniami o wysokich rachunkach za ogrzewanie przy użyciu pomp ciepła sprawia, że wielu ludzi coraz silniej w nie wątpi. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Wątpliwości w tej kwestii rozwiewa Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła).

 

Czy pompa ciepła zimą w Polsce ma sens? Zapytaliśmy eksperta

 

Jednym z argumentów przeciwników pomp ciepła jest to, że w zimie przy niskich temperaturach za oknem urządzenie nie jest w stanie wygenerować odpowiedniej ilości ciepła potrzebnej do ogrzania budynku. Nie brakuje również opinii, że pompa ciepła przy mrozach może się zupełnie wyłączyć i to już przy minus 15 st. C. W połączeniu z historiami osób, które zamontowały te urządzenia, a potem otrzymywały gigantyczne rachunki za ogrzewanie, sprawia, że wiele osób zniechęca się do tych systemów.

Prawda jest jednak zgoła odmienna i pompy ciepła (niezależnie od rodzaju) radzą sobie w zimie nie gorzej od innych, konwencjonalnych systemów ogrzewania i produkcji c.w.u. (ciepła woda użytkowa). A wysokie rachunki za prąd to efekt wielu czynników, a o tym, jak się przed tych uchronić, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się montażem systemu ogrzewania i czemu niedziałające zimą pompy ciepła to dezinformacja, opowiedział nam Paweł Lachman, prezes PORT PC.

Zauważa on, że trudno wskazać, jak narodził się mit o niedziałających pompach ciepła zimą:

Skąd się wziął? Pewnie są różne źródła i przyczyny. Rzeczywiście może być tak, że część urządzeń jest źle dobrana do potrzeb energetycznych danego budynku i na tej podstawie niektórzy mogą nie wierzyć w efektywność pompy ciepła, nie rozumiejąc tej technologii i procesów, jakie zachodzą podczas pracy tego urządzenia. Problem ten występował w wielu miejscach na świecie na przestrzeni ostatnich 40-50 lat seryjnej produkcji pomp ciepła. Jednak na każdym dojrzałym rynku udało się go opanować. Tą kwestią zajmujemy się jak stowarzyszenie od kilkunastu lat, starając się pomóc w rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce.

[...]

Cały artykuł: https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/czy-pompa-ciepla-zima-w-polsce-sie-oplaca-ekspert-wyjasnia/j5wrt4b