Pompa ciepła – poznaj fakty, nie wierz w mity

Zobacz 1 odcinek cyklu: Pompa ciepła – fakty i mity.

 

Rozpoczynamy nowy cykl -  „Pompy ciepła - fakty i mity”. Artykuły i filmy znajdziecie na muratordom.pl. Inicjatorem cyklu jest PORT PC - Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, a patronem MURATOR. Chcemy na przykładach z życia pokazać jak efektywnym urządzeniem jest pompa ciepła i jak krzywdzące są opinie na jej temat. Od czego zaczynamy? Zobacz pierwszy odcinek cyklu na temat rachunków grozy. Czy prawdziwe są tytuły w prasie i na YouTube, alarmujące, że pompy ciepła zużywają za dużo energii elektrycznej? Sprawdzamy…

 

Rachunki grozy? Tytuły mogą nieźle przestraszyć: „Nabici w pompy ciepła!”, „Kupili pompę ciepła i jest płacz!”, „Wyrzucił pompę ciepła, bo go chciała puścić z torbami”… ile widzieliście takich alarmujących tytułów? Trudno uwierzyć, żeby tak wydajne urządzenie grzewcze było tego sprawcą. Nie ma wręcz takiej możliwości, by markowa pompa ciepła prawidłowo dobrana i zamontowana, nabijała rachunki grozy. Grzejnik elektryczny pobiera 1 kWh energii i wytwarza 1 kWh ciepła. Pompa ciepła z 1 kWh energii wytwarza minimum 3 – 4, a nawet 5 kWh ciepła! Tego nie potrafi żadne inne urządzenie grzewcze. Stąd nasza niewiara.

 

Trzy typowe przykłady

Z wielu domów, które odwiedziliśmy, przywołajmy trzy przykłady:

Dom energooszczędny (fot. 1) o powierzchni 130 m2 - zbudowany 2 lata temu zgodnie z WT2021. Zaopatrzony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.  Wewnątrz utrzymywana jest temperatura 22,5oC. Ile może kosztować ogrzanie tego domu przez cały sezon grzewczy? Jeśli policzymy że 1 kWh energii to 1 zł - 1800 zł (1800 kWh). Kolejne 1700 zł to koszt energii na grzanie wody użytkowej.

Dom energooszczędny z własną instalacją fotowoltaiczną. Pompa ciepła potrzebuje niewiele energii
Fot. 1. Dom energooszczędny z własną instalacją fotowoltaiczną. Pompa ciepła potrzebuje niewiele energii.

 

Typowy dom sprzed 17 lat (fot. 2) – zbudowany z nowoczesnych materiałów, ale ocieplony zgodnie ze standardem tamtych lat. 10 cm styropianu na ścianach, okna dwuszybowe. Na plus ogrzewanie podłogowe na parterze, na piętrze grzejniki. Roczne zużycie energii dla domu o powierzchni 150 m2 na ogrzewanie i grzanie wody użytkowej to 3600 kWh - średnio 300 zł na miesiąc (mieszkają 2 osoby).

Dom sprzed dwóch dekad. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu i dwóm obiegom grzewczym, rachunki są pod ścisłą kontrolą
Fot. 2. Dom sprzed dwóch dekad. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu i dwóm obiegom grzewczym, rachunki są pod ścisłą kontrolą.

 

I jeszcze starszy dom z poprzedniej epoki także technologicznej (fot. 3) – z lat osiemdziesiątych; docieplony warstwą 5 cm styropianu, wymienione okna częściowo na trzyszybowe. Powierzchnia ogrzewana to 250 m2. Zużycie energii 5 tys. kWh.

Stary dom z pompą ciepła – ryzykowne, ale jest pełny sukces - rachunków grozy nie ma
Fot. 3. Stary dom z pompą ciepła – ryzykowne, ale jest pełny sukces - rachunków grozy nie ma.

 

Rachunki grozy za błędy

Te 3 domy są typowe jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię. Nie szukaliśmy wampirów energetycznych, bo nawet niezwykła pompa ciepła… z pustego nie naleje. Typowe domy i takież rachunki – i na pewno nie są to rachunki grozy.

Badaliśmy też inne przypadki, gdzie zużycie energii było bardzo duże. Wszędzie odkrywaliśmy poważne błędy – w doborze urządzenia, w instalacji, w ustawieniach. Stąd właśnie wniosek: Jeśli są rachunki grozy, są to rachunki za błędy.

 

Na początku jest wybór dobrego instalatora

Paweł Lachman, prezes Port PC - Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Paweł Lachman, prezes Port PC - Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Jak ustrzec się rachunków grozy? Pierwszym krokiem do udanej inwestycji w pompę ciepła jest wybór profesjonalnego instalatora, który ma referencje. Jest to kwestia absolutnie kluczowa! Jako Stowarzyszenie wspierające branżę pomp ciepła, rozpoczęliśmy kampanię „Pompuj ciepło z głową!”, a wraz z nią ruszamy m.in. z cyklem poradników dla indywidualnych inwestorów. Wszystkim zainteresowanym udostępniliśmy już pierwszy z nich: „Jak wybrać instalatora do montażu pompy ciepła?”. Wskazaliśmy w nim 10 top wymogów.

Kolejną istotną decyzją będzie wybór odpowiedniego urządzenia. Inwestowanie w efektywną pompę ciepła zawsze się opłaca, bo dzięki temu niższe są koszty eksploatacji. Warto też stawiać na renomowanych producentów, którzy zapewniają dobry serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

 

Pobierz poradnik: Jak wybrać instalatora do montażu pompy ciepła?

 

Pompuj ciepło z głową!

Kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, jest skierowana do tych, którzy są na etapie wyboru urządzenia grzewczego do swojego domu, właśnie zdecydowali się na instalację pompy ciepła lub już ją użytkują. W ramach kampanii będą publikowane artykuły i miniporadniki dla właścicieli domów,  a także cykl filmów przedstawiających doświadczenia użytkowników pomp ciepła oraz rady doświadczonych instalatorów i rady ekspertów.

 

Tekst i zdjęcia Andrzej Papliński