SmogLAB: Skąd się biorą rachunki grozy za pompy ciepła? W taki sposób firmy oszukują klientów

Tomasz Borejza

 

W Polsce szybko przybywa osób decydujących się na zainstalowanie pompy ciepła. Jednocześnie przybywa informacji o pojawiających się „rachunkach grozy” i ludziach, którzy żałują inwestycji. Skąd biorą się „rachunki grozy”. Czy można ich uniknąć? I co mają do tego bardzo wysokie dotacje, które są udzielane w ramach programu Czyste Powietrze? O to zapytaliśmy Pawła Lachmana, który jest prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

 

Paweł Lachman - prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

 

Ile osób w ubiegłym roku założyło w Polsce pompy ciepła?

Paweł Lachman: Nie mamy informacji, ile pomp ciepła zostało zamontowanych, ale do hurtowni i instalatorów sprzedano około 120 tysięcy urządzeń. A razem z pompami ciepła powietrze-powietrze, czyli klimatyzatorami, mogło być to około  400 tysięcy urządzeń.

 

Tak wielu ludziom trzeba teraz współczuć?

Rozumiem, że to pytanie dotyczy kosztów energii elektrycznej, które od 2022 roku wzrosły o 80 procent.

 

Raczej tego, że czytam w mediach, iż ludzie kupili pompy ciepła i teraz płaczą. Na YouTubie też widzę, że kupili i płaczą. Oglądam rachunki grozy po kilkadziesiąt tysięcy rocznie za ogrzewanie. O to pytam.

Rachunki grozy mogą się zdarzyć w sytuacjach, gdy urządzenie było źle dobrane lub zamontowane. W normalnych sytuacjach nie powinny się zdarzyć. Źle zamontowane i źle dobrane urządzenia to jest coś, co nas bardzo interesuje jako branżę. My jako stowarzyszenie wydaliśmy kompleksowe wytyczne dotyczące prawidłowego montażu. Mamy system szkoleń dla instalatorów. Wprowadziliśmy znaki jakości dla pomp ciepła. Wkrótce ruszymy z kampanią informacyjną. Opiekujemy się tą kwestią od kilkunastu lat.

[...]

Całość artykułu: https://smoglab.pl/skad-sie-biora-rachunki-grozy-za-pompy-ciepla-w-taki-sposob-firmy-oszukuja-klientow/